Dzisiaj jest: Poniedziaek, 2 wrzenia 2024 r. Imieniny: Stefana i Juliana
Urzd Miejski
 » Urzd - struktura
 » Urzd - nr telefonw
 » Wiadomoci
 » Komunikaty
 » Inwestycje
    » Kanalizacja
 » Przetargi
 » Zamwienia publicze
 » Samorzd
 » Biuletyn Burmistrza
 » Wybory 2006
 » Wybory 2007
 » Jak zaatwi spraw
Prezentacja miasta
 » Kultura
 » Owiata
 » Sport
 » Przedsibiorczo
 » OSP Rogono
 » Historia
 » Zabytki Rogona
 » Miasto w liczbach
 » Pooenie geograficzne
 » Herb
 » rodowisko
 » Turystyka
 » Gospodarstwa     agroturystyczne
             
Szukaj w internecie
szukaj...        
Kultura
2007-09-11
Edukacja teatralna dla najmłodszych
10 września 2007 roku w Ośrodku Kultury w Rogoźnie uczniowie najmłodszych klas ze szkół podstawowych z Budziszewka, Gościejewa i Prusiec wzięli udział w III. cyklu edukacji teatralnej dla dzieci zorganizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
 Tym razem Teatr PROMYK z Poznania zaproponował najmłodszym spektakl pt. „Legenda Wielkopolska”. Został on przygotowany z myślą, by najmłodszym widzom przybliżyć jedną z piękniejszych legend polskich miast, a wychowawcom umożliwić rozmowę o jej treści i obejrzanym spektaklu ze swoimi wychowankami.

Spektakl został wspólnie wyreżyserowany, przez grających w nim jednocześnie aktorów, Grzegorza Ociepkę i Piotra Grabowskiego, na co dzień grających na deskach Poznańskiego Teatru Animacji.

Treść spektaklu to historia dwóch koziołków. Jednemu udaje się uciec od garbarza, który chce go wypchać i zawiesić nad gospodą w mieście, a drugiemu ratuje życie babcia Maciejowa. Ich drogi w końcu się krzyżują w lesie, gdzie muszą stawić czoła groźnemu wilkowi, chcącemu sobie z nich sprawić ucztę. Koziołki, jak legenda głosi, poprzez swoje psoty i spryt, mimo wielu niebezpieczeństw i perypetii docierają na poznański rynek, chowają się gnane przez wilka na ratuszowej wieży i tam stając w oknie pod zegarem zostają dostrzeżone przez mieszczan. To zdarzenie tak bardzo zapada w pamięci jego świadkom, iż postanawiają upamiętnić je dwoma ruchomymi figurami, które odtąd będą ukazywać się na wieży ratusza codziennie o dwunastej, i trykać się różkami.

Legenda została przedstawiona w bardzo ciekawej oprawie plastycznej, w której lalki (pacynki, kukły i lalki estradowe) oraz „żywi aktorzy" występują w przestrzeni kolorowej scenografii, będącej raz lasem, raz domem babci, czy wreszcie poznańskim rynkiem z ratuszem.

Dzieci uczestniczące w przedstawieniu nie są tylko byli „obserwatorami" zdarzeń, ale także brali czynny udział w działaniach, które działy się także między nimi na widowni. Aktywnie pomagali koziołkom, co dało wiele satysfakcji i pomagało zidentyfikować się z głównymi bohaterami.

Dodatkowym walorem spektaklu była ciekawa ilustracja muzyczna i wesołe piosenki, do których muzykę skomponował Robert Łuczak.

Warto podkreślić, że przedstawienie spotkało się z bardzo życzliwym przyjęciem, zarówno widzów. Po zakończeniu spektaklu aktorzy przeprowadzili z widzami zajęcia warsztatowe z pt. „Kostium i rekwizyt teatralny". Mamy nadzieję, że ten spektakl zapisał się w pamięci młodego widza jako bardzo miłe i pouczające spotkanie z teatrem.

Linki :
» Połowinki wakacji - Rogoźno 2004
Galeria :
kliknij, aby zobaczy powikszenie ... kliknij, aby zobaczy powikszenie ... kliknij, aby zobaczy powikszenie ...
» powrt
Szukaj
Informacje praktyczne
 » Telefony alarmowe
 » Rozkad jazdy
 » Banki, bankomaty
 » Stacje paliw
 » Noclegi
 » Wyywienie
 » Placwki suby zdrowia
 » Apteki
 » Linkownia
 » Numery serwisw     informacyjnych TP
 » Firmy i instytucje
 » Kontakt
Pogoda

Sprawd pogod