0000-00-00
Hejnał Rogoźna w Kórniku
III WIELKOPOLSKA PANORAMA HEJNAŁÓW W KÓRNIKU
W niedzielne popołudnie, 19 czerwca br., z balkonu kórnickiego ratusza popłynęły frazy hejnałów miejskich. Już po raz trzeci w Kórniku odbyła się Wielkopolska Panorama Hejnałów Ratuszowych.
Hejnał od najdawniejszych czasów odgrywał znaczącą rolę w życiu społecznym. Straże w miastach pełnienie swojej służby sygnalizowały za pomocą zawołań, przyśpiewek, a także melodii wygrywanych na różnych instrumentach. Sygnały budziły średniowieczne miasta i ogłaszały zamknięcie bram na noc. Jak podają źródła, dawne miasta utrzymywały nawet do kilku strażników wieżowych grających na rogach i szałamajach, a później trębaczy i doboszów.Zmniejszenie praktycznego znaczenia hejnałów, w dobie szybkiego rozwoju innych środków komunikowania się, na moment tylko przygasiło znaczenie miejskich trębaczy. Pierwszy okres odradzania się hejnałów miał miejsce w okresie międzywojennym, gdy ta tradycja stała się jednym z wielu symboli odzyskania niepodległości. Również w ostatnich latach, w związku z rozwojem samorządów lokalnych, wiele miast, które nie posiadało hejnałów organizowało konkursy hejnałowe.
Kórnicka Panorama jest imprezą cykliczną, odbywa się co dwa lata, naprzemiennie z Przeglądem Hejnałów i Intrad Maryjnych.
Panoramę rozpoczął, w oryginalnym wykonaniu najsławniejszy polski hejnał grany codziennie z wierzy Kościoła Maryjackiego w Krakowie. Później zagrano hejnały Poznania, Konina, Trzcianki, Kostrzyna, Rawicza, Grodziska Wlkp, Ostrzeszowa, Obornik, Rogoźna, Kostrzyna, Pleszewa, Ostrowa Wlkp., Śremu, Kalisza, Kościana, Opalenicy oraz Lublina i Myślenic. Nie zabrakło także hejnału Kórnika. Większość hejnałów grali przedstawiciele danych miast, a jeśli z różnych powodów takowi nie zdołali przybyć zastąpili ich trębacze z kórnickiej orkiestry lub zaproszeni goście. Hejnał Rogoźna z z balkonu kórnickiego ratusza wykonali trębacze rogozińskiej orkiestry dętej Marian Kaniewski i Kazimierz Gruszka.
Całości wtórowały występy świetnej orkiestry z Myślenic - gościa specjalnego Panoramy. (na podstawie "Kórniczanina", 24 czerwca 2005 nr 12 (224))
|