2004-09-27
35 lat Orkiestry Dętej w Rogoźnie
W dniu 25 września br. Rogozińska Orkiestra Dęta obchodziła Jubileusz 35-lecia działalności.
W bieżącym roku mija trzydzieści pięć lat działalności Orkiestry Dętej Rogozińskiego Centrum Kultury, amatorskiej orkiestry, która, mimo wielu zmian, jakie zaszły a tym czasie w świecie, w Polsce i, rzecz jasna, w samym Rogożnie - nieprzerwanie towarzyszy rogożnianom w chwilach smutnych i radosnych.
Nie sposób w kilku zdaniach zaprezentować bogatą historię zespołu.
Poniżej zatem krótkie kalendarium najważniejszych wydarzeń:
wrzesień 1967 r. - inicjatywa dyrektora Liceum Pedagogicznego i Technikum Mechanicznego Czesława Lewandowskiego, nauczyciela wychowania muzycznego Edmunda Korybalskiego oraz dyrektora Fabryki Maszyn Rolniczych "Agromet - Rofama"w Rogoźnie Stanisława Binka, spośród uczniów Technikum Mechnicznego, rozpoczęto rekrutację kandydatów do orkiestry dętej. Dyrygentem orkiestry zostaje Edmund Korybalski.
16 lutego 1969 r. - pierwszy występ orkiestry przed publicznoscią. Orkiestra zagrała podczas szkolnej wywiadówki prezentując swe umiejętności rodzicom.
1 czerwca 1975 r. - szkolna orkiestra deta przekształcona zostaje w orkiestrę zakładową Fabryki Maszyn Rolniczych "Agromet-Rofama". Powstaje pierwszy Zarząd Orkiestry z prezesem - Bronisławem Jarockim i gospodarzem - Jerzym Filodą na czele.
1985 r. - zmienia się struktura Zarządu Orkiestry, który funkcjonować zaczął w składzie: prezes - Bronisław Jarocki, wiceprezes - Jerzy Filoda, godpodarz - Bronisław Mazurek, seketarz - Władysław Szczurek, skarbnik - Eugeniusz Fudziński, kronikarz - Marian Walkowiak.
Listopad 1986 r. - zmiana dyrygenta. Po odejściu Edmunda Korybalskiego, przez krótki okres orkiestrą dyrygował prezes zespołu Bronisław Jarocki, ktory przekazał batutę Albinowi Koźlince.
Lipiec 1987 r. - listopad 1988 r. - do pracy w orkiestrze zaangażowani zostają instruktorzy: sekcję puzonów prowadzi Jerzy Skrzypiec, sekcję klarnetów - Andrzej Brzyszko, a trębacze i waltorniści ćwiczą pod kierunkiem Romana Tylutkiego.
Grudzień 1988 r. - z inicatywy kierownika Klubu fabrycznego Jacka Paczesnego i baletmistrza Stanisława Kowalskiego, przy współpracy z kapelmistrzem i Zarządem Orkiestry, powstaje zespół taneczno-marszowy PA-MAR-SZE. Zespół prowadzi Stanisław Kowalski.
1 kwietnia 1992 r. - na podstawie porozumienia pomiędzy dyrekcją "Rofamy" i władzami samorządowymi Rogoźna Orkiestra Dęta zostaje włączona do struktur Rogozińskiego Centrum Kultury.
12 maja 1994 r. - zmiana w składzie Zarządu Orkiestry: prezes - Jerzy Filoda, wiceprezes - Bronisław Jarocki, sekretarz - Władysław Szczurek, skarbnik - Eugeniusz Fudziński, gospodarz - Kazimierz Gruszka, kronikarz - Marian Walkowiak, bibliotekarz - Konrad Ignac. W takim składzie, za wyjątkiem funkcji bibliotekarza, którą objął od niedawna Michał Nowak, Zarząd funkcjonuje do dziś.
5 września 1995 r. - batutę orkiestry przejmuje Andrzej Brzyszko.
Sierpień 1996 r. - opiekunką i choreografem zespołu PA-MAR-SZE zostaje Małgorzata Lang.
W kalendarium świadomie pominięto różne koncerty, sukcesy odnoszone przez rogozińską orkiestrę, nagrody i odznaczenia przyznane zespołowi i indywidualnie jego członkom. Jest ich tak bardzo, bardzo dużo... Przez trzydzieści pięć lat swojego istnienia orkiestra dała setki koncertów (może w czasie jubileuszowych uroczystości padnie konkretna liczba!), grała w wielu miejscowościach w kraju i za granicą. Koncertowała dla różnych środowisk i z różnych okazji, wygrała wiele turniejów i przeglądów orkiestr.
W Epilogu, wydanej na 30-lecie istnienia monografii "Rogozińska Orkiestra Dęta 1969-1999", wieloletni pracownik Rogozińskiego Centrum Kultury, wielki miłośnik orkiestry Jerzy Paprzycki napisał: "...Istnienie orkiestry związane było i jest nierozerwalnie z Rogoźnem. Orkiestra pokochała swoje miasto, pokochała miłością muzyczną, miłością, która rzadko się zdarza i trwa tyle lat. Miasto odwzajemnia tą miłość, czego najlepszym dowodem była zawsze i jest nadal wielka sympatia, jaka darzą mieszkańcy swoją orkiestrę. Swoją, bo jest to przecież ich zespół, który wyrósł z nich, był z nim niezmiennie... na dobre i na złe. Niewazne, że zmieniał się szyld, orkiestra była, jest i bedzie zawsze orkiestra pięknego grodu Przemysława - Rogoźna".
DM
|