2006-03-29
Informacja Burmistrz Rogoźna
Z dniem 13 października 2005r. weszła w życie ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. Nr 175 poz. 1459).
Zgodnie z art. 1 ustawy, osoby fizyczne będące w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności. Zgodnie z art. 8 ww. ustawy, do spraw wszczętych na podstawie ustawy z 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności oraz ustawy z 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości, i nie zakończonych decyzją ostateczną, stosuje się przepisy ustawy z 29 lipca 2005 r.
Podmioty uprawnione:
1. Osoby fizyczne będące w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych ( przez nieruchomość rolną rozumie się nieruchomość rolną w rozumieniu kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy na cele inne niż rolne),
2. Osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, o której mowa w pkt 1,
3. Spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży, będący użytkownikami wieczystymi nieruchomości, o której mowa w pkt 1,
4. Osoby fizyczne będące następcami prawnymi osób, o których mowa w pkt 1, oraz osoby fizyczne i prawne będące następcami prawnymi osób, o których mowa w pkt 2 i 3,
5. Przepis pkt 2 stosuje się również do osób, które nabyły udział w użytkowaniu wieczystym po dniu wejścia w życie ustawy .
Zwolnieni od opłaty za przekształcenie są użytkownicy wieczyści i ich następcy prawni: 1. którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r., 2. które uzyskały użytkowanie wieczyste na podstawie art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz.279 ze zmianami).
Termin składania wniosku: najpóźniej do 31 grudnia 2012 r.
Wymagane dokumenty:
1. wniosek użytkownika wieczystego, bądź w przypadku współużytkowania - wszystkich współużyt- kowników wieczystych, 2.aktualny odpis księgi wieczystej nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania wieczystego a w przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem również odpis księgi lokalowej ,
3. aktualny wypis z rejestru gruntów a w przypadku nieruchomości zabudowanej również wypis z rejestru lokali,
4. inne dokumenty potwierdzajÄ…ce aktualny stan prawny ( umowa kupna – sprzedaży, umowa o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego, umowa zamiany , orzeczenie sÄ…du, postanowienie o nabyciu spadku, itp. ),
5. w odniesieniu do nieruchomości rolnych, informacja o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
W przypadku braku dokumentów niezbędnych do ustalenia stanu prawnego nieruchomości, bądź dostarczenia kserokopii dokumentów, na których brakować będzie potwierdzenia zgodności z oryginałem wnioskodawca zostanie wezwany do ich złożenia i uzupełnienia.
Druki wniosku dostępne w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, pokój numer 19a, tel. (0 67) 26-84-418).
Opłaty:
za wniosek 5.00 zł
za każdy załącznik 0.50 zł
osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest obowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia.
Koszty przygotowania operatu ponosi wnioskodawca nieruchomości.
Decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości wydaje:
starosta - w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, w tym również nieruchomości, w stosunku do których prawo własności Skarbu Państwa wykonują inne państwowe osoby prawne,
wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa - odpowiednio w przypadku nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego.
Prawo użytkowania wieczystego przekształca się w prawo własności nieruchomości z dniem, w którym decyzja stała się ostateczna. Decyzja ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.
Jednostka odpowiedzialna:
Wydział Gospodarki Nieruchomościami Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
Tryb odwoławczy:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
Opłata skarbowa:
za odwołanie - 5,00 zł.
za każdy załącznik 0.50 zł
Uwaga:
Na podstawie atr.4 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. Nr 175 poz. 1459), w związku z art.68 ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz.2603 ze zmianami), Burmistrz może udzielić za zgodą Rady bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Uchwałę w sprawie stosowania bonifikat Rada Miejska podejmie w oparciu o złożone przez użytkowników wieczystych wnioski.
|